Ana sayfa Eğitim Haberleri 2019 KYK Yurt başvuru tarihi ve Yurt ücretleri açıklandı!

2019 KYK Yurt başvuru tarihi ve Yurt ücretleri açıklandı!

2019 KYK Yurt başvuru tarihi ve yurt ücretleri açıklandı! Yeni eğitim yılı KYK yurt başvuru tarihleri belli oldu. KYK Yurtları için başvurular e- devlet üzerinden yapılabiliyor. Başvurular 26 Ağustos’a kadar devam edecek.

Üniversite tercihleri açıklandı ve yerleştirmeler başladı. KYK Yurt başvurularının ne zaman başlayacağı merak ediliyordu. KYK Yurt başvuruları için tarih belli oldu. KYK Yurt başvuru tarihi hakkında yapılan açıklamada şunlar söylendi: “Sevgili öğrenciler T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yurt başvuruları 19 Ağustos’ta başlıyor. 26 Ağustos’a kadar başvurularınızı E- devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.”

KYK YURTLARINDA KİMLERE ÖNCELİK VERİLMEKTEDİR?

KYK Yurtları için başvurular 19 Ağustos’ta başlıyor. KYK Yurtları için başvuran öğrencilerin bazı özel durumlarda öncelik hakkı bulunmaktadır. Önceliği olan öğrenciler şunlardır:

-Şehit ve gazi çocuğu, gaziler (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından alınan belge,Seyahat Kartı dahil veya Sosyal Güvenlik Kurumundan ilgili kanun maddelerine göre aylık bağlandığını gösterir belge)

-% 40 ve üzerinde engelli olan öğrenciler. (Bu durumu gösteren sağlık raporu)

-Lise ve dengi öğrenimlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler (İlgili kurum ve kuruluşlardan alınacak belge)

-Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar, (Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)

-Milli olmuş lisanslı amatör sporcular. (T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)

-Gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan ve çalışırken vefat edenlerin, gönüllü güvenlik korucusu olarak emekliye ayrılan ve emekliye ayrıldıktan sonra vefat edenlerin çocukları (İlgili kurum ve kuruluşlardan alacakları belge)

KYK YURT ÜCRETİ NE KADAR?

KYK yurtlarının ücretleri ile ilgili yapılan bilgilendirmede şunlar söylendi: “Öğrencilerimizin ekonomik koşulları da dikkate alınarak aylık yurt ücreti 168 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca standardı yüksek, özel nitelikli yurtların aylık ücreti 180-285 TL arasındadır. K.K.T.C’de bulunan yurtların ise aylık ücreti 300 TL’dir.”

BURS NEDİR ?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.