Ana sayfa Son Dakika Haberleri Freelance çalışanlar bir araya geldi, Ofissizler oluştu

Freelance çalışanlar bir araya geldi, Ofissizler oluştu

Artık her yerde cafelerde, evlerinde ve herhangi bir köşede çalışma yapan insanları görüyoruz. Peki kim bunlar?

Önce Freelance nedir ona bakalım isterseniz. Freelance: serbest çalışmak demektir. Kelime, ingilizce “bağımsız savaşçı” anlamına gelir. Genel anlamıyla, bağımsız çalışan kişi demektir; Türkiyedeki resmi karşılığı serbest meslek erbabı olarak geçmektedir. Bilinenin aksine freelance yan gelip yatma amacında değildir, ay sonunda maaş veren biri olmadığı gibi başında bekleyip neyi nasıl yapacağına karışan biri de yoktur, normal işçi ile farkı budur. Geçim sıkıntısı yine vardır fakat sevdiği işi istediği boyutta yapma özgürlüğüne sahiptir.

Freelance çalışanlar bir araya geldi, Ofissizler oluştu…

Freelance çalışanlar bir araya geldi ve Ofissizler diye bir oluşum içerisine girdiler. Diyorlar ki;  Ofissiz kalıp da kendini evinde, kafelerde veya herhangi bir köşede çalışırken bulan herkes davet ediyorlar…

Freelance çalışanlar ya da yeni adıyla “ofissizler” olarak bir süredir bir araya geliyor, deneyimlerini ve bildiklerini paylaşıyorlar. İşi de hayatı da daha az yalnız ve daha güvenceli kılmanın yollarını arıyorlar. İşsizlik ile aşırı çalışma arasında salınıp durdukları “rutinlerini” bozup evden çıkıyorlar. Bir araya gelip bu nasıl iş anlamaya çalışıyor, neleri nasıl değiştirebileceklerini tartışıyorlar.

Ofissizler, haftanın iki günü buluşuyor.

Ofissizler, freelance çalışan insanların birbirlerini destekleyebilecekleri, zora düştüklerinde yardım isteyebilecekleri, kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlayacak bir dayanışma ağı. Freelance çalışanları görünür kılmak, alanın bilgisini üretmek, freelance çalışanların temel haklarına nasıl ulaşabileceğini hep birlikte düşünmek için bir araya geliyorlar.

İki haftada bir Salı günleri, biri Kadıköy diğeri Taksim olmak üzere toplantı yapıyorlar; sosyal medyada yer ve zamanını duyuruyoruz. Çarşamba günleri Taksim’de KOS Mekan’da buluşup birlikte çalışıyorlar. Perşembe günleri de Yeldeğirmeni’nde, Arthere İstanbul‘da çalışıyorlar.

Buluşamadıklarında “Baloncuk” devreye giriyor

Evden çıkamadıklarında yine birbirlerinden kopmuyorlar kendilerinin “Baloncuk” adını verdiği bir uygulamayla iş süreçleri üzerine konuşabiliyor ve meslektaşlarından, ofissizlerden yardım alıyor ya da çalışırken mola verip kendi aralarında sohbet ediyorlar.