Ana sayfa Son Dakika Haberleri İstanbul’da ulaşım zammı

İstanbul’da ulaşım zammı

Okulların açılmasına kısa bir süre kaldı. Merak edilenlerden biri de servis ücretleriydi. Düzenlenen toplantının ardından okul servis ücretleri açıklandı. İstanbul’da okul servislerine yüzde 13 zam geldi. Mega kentte sadece okul servislerine değil, taksi ve dolmuş fiyatlarına da zam geldi.

Öğrenciler için 3 ay süren yaz tatilinin sonuna gelindi. 9 eylül’de öğrenciler için ders zili çalacak. 9 eylül yaklaştıkça velilerin servis telaşı başladı. Veliler günlerdir servis ücretlerini bekliyordu. Cevap AKOM’da gerçekleşen toplantıdan geldi.

OKUL SERVİSLERİ %13 ZAMLANDI

İstanbul Servis Odaları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, “İstanbul’da okul servis ücretlerine ortalama yüzde 13 oranında zam yapıldı. 0-1 kilometre arası 215 TL’den 243 TL’ye yükseltildi. En uzak mesafemiz de 25 kilometreye kadar olan kısım da 525 TL’den 580 TL’ye yükseltildi. Bu servis ücretlerine ilave olarak da okul öncesi, ilkokul ve ortaokullardaki rehber personelimiz için de her öğrenci için üçte bir oranda hostes parası talep edilecek” dedi.

MİNİBÜS ÜCRETİ %15-20 ORANINDA ZAMLANDI

Ancak AKOM’daki toplantıda sadece okul servis ücretleri konuşulmadı. İstanbul’da ulaşımı sağlayan tüm oda başkanları toplantıdaydı.

Minibüslere de zam geldi. İstanbul Minibüsçüler Odası Başkanı Kazım Bilge, “Minibüs üzerine 26 aydır zam almayan bir toplumuz. Çok mağdur olduğumuzu ileterek bize verilen sözler çok doyurucu olmasa da yüzde 15-20 gibi zamlarla bu sefer ki toplantının bitişi oldu. İndi-bindi 2 TL idi 2,5 TL oldu. Mesafelere göre 2,5 TL’lik yerler 3 TL oldu” şeklinde konuştu.

DOLMUŞ ÜCRETLERİNE YAKLAŞIK %24 ZAM GELDİ

Dolmuş taksilerde ise zam oranı yüzde 24 oranında oldu. İstanbul Taksi-Dolmuş Hizmetleri Derneği Başkanı Serkan Altınışık, “Bizlerle de aşağı yukarı yüzde 24’lük bir orandan taksi ile eşit bir şekilde zam olanağı sağlanacak. Kısa mesafe tarifemiz 3,30 olarak belirlenmiş oldu” ifadelerini kullandı.

TAKSİ ÜCRETLERİNE %25 ZAM YAPILDI

Ve taksilerde bundan böyle indi-bindi ücreti 13 TL oldu. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Bir iyileştirme oldu. Taksimetre ücretlerinde yüzde 25 oranında iyileştirme oldu, zam yapıldı. Taksimetre açılış ücretimiz 4 TL idi, 5 TL oldu. İndi-bindi ücretimiz 10 TL idi, 13 TL oldu. Kilometre mesafe ücretimiz bir kilometrede 2 lira 50 kuruş yazıyordu, bundan sonra kilometre başına 3 lira 10 kuruş yazacak” açıklamasını yaptı.